Mega Kriz süresince yaşanmakta olan en büyük sorun " hastalığın tam teşhis " edilmesi hususunda olup piyasalar umutsuzca standart – akademik makro + mikro ekonomik kalıplar içersinde anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmakta ve Mega Krizin çözümleri tam anlamıyla Keynes ve Hayek teorileri arasında sıkışıp kalmış bulunmaktadır. Dolayısıyla Global Piyasalardaki gelişmeleri sadece " akademik mantık , format ve kalıplarda anlamanın , açıklamanın ve teşhisinin imkanı bulunmamaktadır. Global Ekonomi nedir ? Sistem Teknik nedir ? Kriz yönetimi nedir ? Global Piyasa ve Ekonomilerde Hareket ve Trendler kısa - uzun Vadeli nasıl oluşur ? Bilim + Ekonomi : Piyasalar hangi Bilimsel Formatlarda nasıl yeniden tanımlanabilinir ? Aile şirketleri ve özellikleri nelerdir ? Neler yapılabilinir ? Bilim dünyasında yeni Vizyon ve ufuklar...!!! BİZE DANIŞINIZ...!!! -------------------------------------------------------------------------------- Mega Kriz süresince yaşanmakta olan en büyük sorun " hastalığın tam teşhis " edilmesi hususunda olup piyasalar umutsuzca standart – akademik makro + mikro ekonomik kalıplar içersinde anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmakta ve Mega Krizin çözümleri tam anlamıyla Keynes ve Hayek teorileri arasında sıkışıp kalmış bulunmaktadır. Dolayısıyla Global Piyasalardaki gelişmeleri sadece " akademik mantık , format ve kalıplarda anlamanın , açıklamanın ve teşhisinin imkanı bulunmamaktadır. Global Ekonomi nedir ? Sistem Teknik nedir ? Kriz yönetimi nedir ? Global Piyasa ve Ekonomilerde Hareket ve Trendler kısa - uzun Vadeli nasıl oluşur ? Bilim + Ekonomi : Piyasalar hangi Bilimsel Formatlarda nasıl yeniden tanımlanabilinir ? Aile şirketleri ve özellikleri nelerdir ? Neler yapılabilinir ? Bilim dünyasında yeni Vizyon ve ufuklar...!!! BİZE DANIŞINIZ...!!! --------------------------------------------------------------------------------

Saat

Piyasalar Hakkında

1 )  Global Ekonomi   : Bekir Kavruk dünya da patlak veren Mega Krizi Adım adım global krize giden süreç (13.02.2008) yazısıyla Türkiye'deki Kahinler arasında ilk öngören kişilerden birisidir.. Bekir Kavruk daha sonra türk kamuoyunda uzun süre bir türlü anlaşılamayan  Mega Krizi " Buzdağı " kavramı altında modelleyerek krizin  görünen yüzü ile görünmeyen yüzünü tam bir bütünlük içersinde analiz ederek okurun anlayacağı tarzda kaleme almıştır. Bu yazılar tam anlamıyla ders niteliğinde olup , açık ve net reel  içerikler ve mesajlar taşıması itibarıyle de türk basınında ilk olma özellikleri taşımaktadır....  Bakınız :  

  >  Mega Krizde buzdağının görünmeyen yüzü ve Türkiye (29.09.2011)   ( yazı sayısız haber sitelerinde yer aldı.. ) 

  >  Global sistemde krizler ve Türkiye ( 6.10.2016)

  >   2016'da dünya ve Türkiye ( 25.1.2016 )             

2 )  Finans    :  Mega. Kriz süresince yaşanmakta olan en büyük sorun " hastalığın tam teşhis " edilmesi hususunda olup , piyasalar umutsuzca standart – akademik makro ekonomik kalıplar içersinde anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmakta ve Mega Krizin çözümleri tam anlamıyla Keynes ve Hayek teorileri arasında sıkışıp kalmış bulunmaktadır. Dolayısıyla Global Finans Piyasalardaki gelişmeleri sadece  akademik , mantık , format ve kalıplarda anlamanın açıklamanın ve teşhisinin imkanı bulunmamaktadır.. Linkler :                

       >  MegaKrizde 4.perde senaryosu (  21.9.2012 )   ( yazı Wold News'ta haber oldu..) 

       >   FED ‘in İflas Erteleme Kararı ve Türkiye (2.10.2013)

3 )  Borsalar :  Bekir Kavruk  tüm dünyada global finansal mega kriz patlamadan neredeyse bir yıl öncesinden o sıralarda TV 'lerde "Pembe full dizi " ekonomi programları ve muhabbetlerinin yer aldığı zamanlarda türk basınında bir ilk olarak " Adım adım global krize giden süreç (13.02.2008) yazısıyla gelen büyük felakete türk kamuoyunun dikkatini çekmek istamiştir...  2008 Ekim ayında Mega kriz dünyada patlamadan 3 ay öncesinden ise Global piyasalarda fırtına belirtileri ve Türkiye (18.07.2008) yazısıyla  TV 'lerde hala "sıradan" ekonomi muhabetlerinin yer aldığı zamanlarda türk kamuoyuna gelen mega fırtınayı haber vermiştir...   Global piyasalarda fırtına belirtileri ve Türkiye - 2  (28.08.2011) yazısıyla ise  bu kez Avrupa'da borç krizi olarak Ekim 2011'de patlak veren ve dünya borsalarını çöküşe geçiren fırtınayı daha 2 ay öncesinden türk kamuoyunun dikkatine sunmuştur..  

4 )  Bilim ve Ekonomi  :  Evrensel bilim yasalarının yine evrenin bir parçasını teşkil eden ekonomik sistem ve global piyasa hareketleri ile olan direk bağlantılarının bilimsel temellere oturtulup modern profesyonel piyasa analizleri için oluşturulacak modellerin tasarlanması yönünde yapılan araştırmalar nispeten yeni ve sınırlı olup, bu ilginç gelişmeler....     ( devamı için tıklayınız :  Evren'in oluşum teorileri ve global piyasalar (06.08.2009)    )

 5) Sistem Teknik  : Metodoloji ; mantığın, çeşitli bilim dallarının yöntemlerini, metotlarını konu alan bilim dalı... yöntem bilimi... Sistem ; ortak bir amacı gerçekleştirmek veya başarmak amacıyla bir araya getirilen, ortak özellikleri olan, birbiriyle etkileşimli parçaların bütününe verilen isimdir. Bir sistemin elemanı düşünme ve çözüm teknikleri ( Bilinç ) dahil aklınıza gelecek her şey olabilir. Bu konuda herhangi bir sınır yoktur. Canlı,cansız varlıklar, soyut , somut varlıklar ; yaşam , toplumlar , kişiler, şirketler , ekonomi , spor , yapı taşları , motor , makina , bilim , felsefe , dersler, eğitim , trafik , demokrasi , kurallar, başka sistemler... Sistem belli kurallar çerçevesinde her şey olabilir. 

Sistem ve Metodoloji arasında literatürde bir kavram kargaşalığı vardır. Bazı sistemler  Sistem Teknik ya da metodoloji kullanımı ile ( Sistem Metodolojisi )  geliştirilebilirler.   

6 ) Aile Şirketleri :  

Aile şirketleri yönetim kademelerinin önemli bir bölümü aile üyelerince doldurulan, kararların alınmasında büyük ölçüde aile üyelerinin etkili olduğuve en az iki neslin temsil edildiği şirket türüdür.. Türkiye’de kurulan her 100 şirketten 90 ı aile şirketi kapsamında kurulmaktadır.. Aile şirketlerinin istatistiksel olarak %20 si birinci nesilde, % 80 i oğullar ve kızlar yani ikinci nesilde , % 96 sı ise torunlar neslinde iflas etmektedirler... Bunu önüne geçmek ve firmada istikrarı sağlamak için kurumsallaşma , profesyonelleşme ve aile anayasası gibi sistem ve yöntemler geliştirilmiş olup , başarı sağlanmıştır.
Bakınız :
Türkiye ile Almanya arasında Mental Farklılıklar ( 10.6.2016 )

7 )  21. Yüzyıl  : 21. Yüzyıl tüm dünyanın içersinde yaşadığı çağ olup , tüm ülkelerin geleceğini " bugünden yarına " çok yakından ilgilendirmektedir. Derinleşen Global Mega Krizin baskısıyla uluslararası platformlarda ülkeler bazında gittikçe daralan oyun alanları içersinde ülke lehine "satranç misali" başarı çizgileri yakalamak gerçekten artık diplomasinin çok ötesinde keskin zeka , tecrübe , esneklik , çok yönlülük , kıvraklık ve özelikle "doğru bilgi ve strateji" gerektiren bir durum arz etmektedir.  Bekir Kavruk 21. yüzyıla ilişkin aşağıda Linkleri verilmiş olan farklı bakış açılarından ele aldığı yazılarıyla iç ve dış kamuoyunun oldukça dikkatini çekmiş , basında en çok okunan yazılar katagorisinde ön sıralarda yer almıştır...

   >  21.Yüzyıl Teknolojileri ve Ülkelerin Geleceği ( 4.5.2012 )   

  >  21.yüzyıl gidişatında bazı öngörüler ve Türkiye –2  ( 1.9.2014 )

   >   21. Yüzyıl Stratejileri ve Fransa (29.12.2011)  
    
    
>   21.Yüzyıl Gidişatında Bazı Öngörüler ve Türkiye ( 8.3.2013 )

    >   Türk Demokrasi Tarihi ve Taksim’in Anatomik Analizi (17.6.2013 ) 

    >     
21.Yüzyıl Türkiye’sine 2014 itibariyle Bakış ( 24.12.2013 )

    >   21.yüzyıl gidişatı ve Türkiye – ANKA ( 3.2.2016 )
     
   
 >    Global Sistemde Buzdağının görünmeyen yüzü ve Türkiye - ( 17.2.2015 ) 

                                                                                                                       

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.74544.7644
Euro5.48915.5111
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 31° 22°